Jak se balí T. Švaříček - Cesta kolem světa


Text a foto

Jak jsem si zabalil vše na svůj transportní prostředek, aneb vezu si svoji postel, ošacení, kuchyň a pracovnu s sebou na kole.

Jak se mám proboha vejít se všemi svými věcmi do brašen, které na kole mám? To je asi první nejčastější otázka všech cyklocestovatelů těsně předtím než vyrazí na svou pouť a je jedno zda na 3-denní výlet na kole Českomoravskou Vrchovinou, nebo na cestu kolem světa. Prostor brašen je vždy omezený a přestože nemusí být zase až tak malý, člověk si na něm prostě veze vše, co k životu potřebuje a čím víc toho má nabaleno, tím víc se také nadře s danou váhou pohnout vpřed. Takže výsledek je pak kompromis mezi tím, co je opravdu nutné, co by se mohlo hodit a co už je nadbytečný luxus v současnou chvíli, nebo pro současné roční období.

Stanování-v-Africe

Mé kolo na cesty je vybaveno 45 litrovými zadními brašnami, 25 litrovými předními brašnami, brašnou na řidítkách a tzv. Rack Packem vzadu na nosiči.

Jak si kdo poskládá věci na kolo je samozřejmě o individuálním přístupu každého jedince a nejde říct, jak je to správně, spíše podle toho jak to komu vyhovuje, nebo na co je zvyklý. Obecně by se ale dalo určitě říct, ze je dobré pamatovat na rozložení váhy, ať zezadu do předu, tak hlavně práva versus levá strana, aby se pak člověk stále nenakláněl během cesty k vyrovnání té hmotnostní nesouměrnosti. Já sám jsem již měnil rozložení věci v brašnách dvakrát. Poprvé, když jsem byl asi měsíc na cestě a uvědomil si, že tak jak jsem to nabalil doma nebylo nejvhodnější a už mi to nevyhovuje a podruhé teď v Africe, kde jiné klima má požadavky na jiné vybavení. Teď vám tedy popíši jak to mám na kole já.

Řiditková brašna

Brašna na nejrychleji dostupné věci, která se dá lehce sundat a vzít sebou pokud potřebujete zrovna odejít od kola, třeba nakoupit. Fotoaparát, čistění fotoaparátu, pasy (mám 2), očkovací průkaz, peněženka, nůž, MP3 přehrávač, mobilní telefon a od ženy jako dárek na cestu - pepřový sprej. Na horní části řidítkové brašny mám pak od Ortliebu navíc fólii na mapu, tam mám buď konkrétní mapu, pokud jí mám, nebo papír se základními frázemi a slovy v jazyce dané země abych ho měl stále na očích pokud potřebuji, nebo abych si je opakoval,když není zrovna okolo nic zajímavého.
Říditková brašna ORTLIEB

Přední brašny obecně

V těchto brašnách si vozím věci, které potřebuji mít snáze dostupné a věci které používám během dne častěji, protože jsou jednodušeji přístupné oproti zadním na kterých ještě leží Rack Pack. Zároveň vzhledem k tomu, že zadní kolo kromě brašen nese ještě mě, tak se snažím do předních dávat ty těžší věci.

Přední-brašny-ORTLIEB-Front-Roller-Plus
Na přední brašnu lze upnout PET láhev

Levá přední brašna

Levá přední brašna pro mě slouží jako taková kuchyně na cesty. Mám zde většinu jídla, které během dne ohlodávám (chleba, marmelády, sýry, salám) druhý nůž, lžíci, lžičku, různé ovoce. Dále zde mám také ještě velký papírový blok, který slouží pro každodenní poznámky z cest a některé rodinné foto, které se hodí pokud se s někým seznámíte a chcete ukázat něco ze svého života, také malou českou vlajku a stahovací pásky pro rychlou fixaci. Na vrchu pak stativ k fotoaparátu a láhev vody. Dalším vylepšením které jsem si dodělal tady pro Afriku je, přidání externích kapsy i na přední brašny. Zde si tedy vezu v malé externí kapse ještě mechanicky filtr na vodu, repelent, peroxidovou desinfekci vody a náhradní telefon. 
Levá přední brašna ORTLIEB Front-Roller PLUS

Přední práva brašna

Tato brašna opět slouží pro nošení těžších věcí a věcí každodenní potřeby během dne. Mám zde tedy sadu na opravu kola (lepení,náhradní duši, klíče, kleště, olej na řetěz, hadříky, vazelínu náhradní brzdové destičky) , ocelový drát se zámky (pro extra zajištění kola) ale i například Power banku, která něco váží. Dále zde ve vnitřní kapse vozím skládací kuchyňské prkénko a tablet (tato kombinace je záměrně, aby prkénko z jedné strany chránilo displej proti tlaku náhodného ostrého předmětu) . Dále zde pak mám oblečení, které podle podnebí během dne používám. Teď tam tedy vozím kalhoty, nebo kraťasy (to druhé vždy na sobě) dlouhé termo tričko, popřípadě mikinu, cyklo rukavice, šátek, čelenku, dres, lehkou větrovku. V Evropě jsem tam vozil ještě pláštěnku, ale tady v poušti zrovna moc neprší, takže byla přesunuta dozadu. Z vnější strany mám pak umístěn držák na láhev a na vrchní straně opět vozím extra PETku.


Pravá přední brašna ORTLIEB Front-Roller PLUS

Zadní pravá brašna

Tato brašna pro mě slouží jako odkládací prostor pro věci nepříliš používané a na vrchu s pytlem pro elektroniku (viz. dále) . Tady tedy mám další náhradní duši na kolo, náhradní řetěz, teplé rukavice, čepici, koleni návleky, cyklo kraťasy  (které teď nepoužívám a raději nechávám rozkrok více větrat) , náhradní ponožky, plavky, lékárničku, již zmiňovanou pláštěnku , lepicí pásku (stříbřenku) , šálu-tunel, klasickou šálu, kterou jsem nedávno dostal jako "damacenský dar" a teď ji vozím sebou, dále kolíky na prádlo, velký cestovní pytel (posloužil při transportu brašen letadlem) , vlhčené ubrousky (což je úžasná věc pokud jedete poušti a večer se není kde opláchnout), a opět dárek od ženy - CRP test (polní zjištění potřeby antibiotik) a druhou lahvičku peroxidu pro desinfekci vody. Ve vnitřní kapsy pak hřejivé náplasti v případě bolesti zad a na vršku všeho tohoto pak předtím zmiňovaný pytel všech nabíječek, náhradních baterií, čteček karet a USB kabelů co si vezu sebou.

Jak-se-bali-SVARICEK-na-cyklocestu-kolem-sveta-PRAVA-ZADNI-BRASNA-ORTLIEB-BACK-ROLLER-PLUS
Pravá zadní brašna ORTLIEB Back-Roller PLUS

Na vnější straně mám opět přidělanou externí kapsu původně na helmu (tuším Mesch Pocket) , která perfektně slouží jako kapsa pro rychlou svačinu (jablko, pomeranč, tyčka), nebo pro odložení drobností jako ponožek na dosušení po vyprání.

Rack-Pack-na-turistickém-kole
Naložené kolo, včetně upnutých brašniček na vodotěsných brašnách ORTLIEB

Zadní levá brašna

Tak brašna pro mě slouží jako taková večerně-ranní. V ní mám umístěné hygienické potřeby, sadu na šití (jak chirurgické, tak klasické nit-jehla) , ručník, ležérní volné a náhradní oblečení, které vytahuji třeba večer, když se utábořím, nebo do města, thermo podvlíkačky a bederní pás na spaní. Dále zde mám kus provazu (např. pro natažení šňůry) , holící strojek, pytle na odpadky, malou PETku slivovice :), ve spodní části pak extra sady brzdových destiček. Ve vnitřní kapse pak ještě foto pohlednice na rozdávání po cestě. Z vnější strany mám opět umístěnou malou kapsu, kde mám umístěn obal od cyklo brýlí, čelovku, papírové ubrousky a malou moskytiéru.


Levá zadní brašna ORTLIEB Back-Roller PLUS

Rack Pack

V této sportovně připomínající tašce na vrchní části nosiče je umístěna moje polní kuchyně a spaní. Mám zde umístěnou karimatku, spacák, hořák na vaření, sirky, další malou slivovici, konzervy, těstoviny, a další jídlo na vaření, které zrovna u sebe mám, ešus, čaje, kávu a koření. Ve spodní části je pak položená z ádová deska od Ortliebu, která udělá z brašny batoh.


Prostorná zadní brašna na kolo ORTLIEB Rack-Pack

Z vnějšku na kole pak ještě vozím stan, celtu a nově i velkou moskytiéru na spaní. Je toho spousta co si sebou člověk veze, ale jak jsem již zmiňoval na začátku, je to kromě dopravního prostředku vlastně i takový váš domov, hold hlemýžď si také tahá svoji ulitu sebou a jako hlemýžď se dost často s tímto vším pohybuji. Ale rozhodně to stojí za to. Ta volnost a svoboda je pak skvělá kompenzace za tu váhu navíc.

Říditková-brašna-ORTLIEB-Ultimate

Zdroj:
T. Švaříček, www.kolem.off-limits.cz/

Sdílet:

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Do dálek


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator