David Brandenberger hvězdou festivalu Cyklocestování


Text a foto
Tradiční a originální cestovatelský festival Cyklocestování se uskuteční v roce 2024 již po sedmnácté. Prostřednictvím besed, promítání, filmů a workshopů se můžete vydat s cestovateli na kolech do různých koutů světa. Hlavním programem bude letos projekce švýcarského dálkového dobrodruha Davida Brandenbergera o jeho pětileté cyklocestě kolem světa na tříkolce poháněné solární energií.

Festival Cyklocestování zavítá hned na začátku roku do Hradce Králové (6. ledna 2024) a do Frýdku-Místku (12. a 13. ledna 2024). Letos bude mít lehokolový nádech, protože hlavním hostem festivalu bude švýcar David Brandenberger, který na tříkolce z AZUBu se dvěma motory a solárním přívěsem dojel až na Nový Zéland. Oceňovaný švýcarský fotograf a dobrodruh povypráví za doprovodu profesionálních fotografiích o své dosavadní expedici dlouhé 40 000 km. Projedete se společně Evropou včetně české kotliny, Asií po Hedvábné stezce nebo také vnitrozemím Austrálie. Čeká na Vás napínavá multimediální show s originálním 3D zvukem, hudbou a vtipným komentářem.

Karel Tříska  – Lehokolová balkánská tour

Karel Tříska  – Lehokolová balkánská tour

Dalším "lehokolovým" hostem pak bude známý český cestovatel Karel Tříska, který bude povídat o své rodinné cestě podél Dunaje od pramene až k ústí do Černého moře a zpět na západ přes Bulharsko, Srbsko, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu a podél chorvatského pobřeží zpět domů. Cesta dlouhá více než šest tisíc kilometrů vás provede po známých i méně známých místech a pohostinností zdejších obyvatel.

Obě zastávky festivalu navštíví také Ondřej Ježek, který bude povídat o dálkovém přejezdu starého kontinentu. S parťačkou Alčou projeli "na punkáče" celou Evropu, ze severu od Ruska až na jih po Gibraltar. Na kole z bazaru za pár šlupek tak ujeli nějakých 8700 kilometrů.

Na kole starým kontinentem 2018 / bike swipe Europe 2018 - YouTube
Na kole starým kontinentem 2018 / bike swipe Europe 2018 - YouTube

Nebude chybět ani tradiční host, rodina Vackova, která vás vezme tentokrát na kolech do Japonska. 13 let a dvě děti navíc, to byl asi největší rozdíl mezi dvěma cyklocestami po Japonsku pro Moniku a Jirku. A jelikož se cesta uskutečnila i v téměř stejném období roku, bylo jasné, že před vedrem bylo nejrozumnější nabrat severní kurz. Začali v polovině června v Ósace, v centrální oblasti Kansai, končili na konci srpna v Sapporu, respektive na letišti v Chitose po nějakých 3600 km. Jak se jim tentokrát cesta líbila a především jak si to užívaly děti, Vám rádi ukáží v jejich komentované slideshow.

Hradec Králové

(6. ledna 2024)

Za tahák festivalu v Hradci Králové lze určitě považovat projekci šoumena Petra Macourka z jeho mnoha cest po světě. Začal stopováním, pak na motorce, až se nakonec vydal na kole a bez motoru kolem světa. „Bylo mi úplně jedno kolik světadílů a kolik zemí. Dal jsem si jediné pravidlo, protnout rovník. A když jsem si řekl bez motoru, tak jsem nemohl ani letadlem. Prostě nepoužívat prostředky, které mají motor.“

Petr Macourek - Bez motoru do světa půlky

Frýdek-Místek

(12. a 13. ledna 2024)

O zážitky nebude nouze ani na besedě cyklocestovatele Ladislava Eliáše, který na kole procestoval kanadskou divočinu. Tento kluk z malého severočeského města získal roční pracovní víza do Kanady, dal výpověď v práci a jen s batohem vyrazil za velkou louži. Jak ale poznat druhou největší zemi světa a nezaseknout se na jednom místě? Povídání o 8000 km dlouhé dvouměsíční cestě ve stopách Terryho Foxe na kole vyřazeném z půjčovny. Dva oceány, ostrovy, horské průsmyky, nekonečné prérie a sedm časových pásem.

Podrobnější informace a kompletní program naleznete na www.cyklocestovani.cz nebo na facebooku Cyklocestování.

Solatrike II Iran. Gonbad by Shafi - YouTube
Solatrike II Iran. Gonbad by Shafi - YouTube

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Do dálek


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator