#3 tipy pro cyklocestovatele – kolik vody sebou vézt?


Text a foto

Pokud se vydáváte do oblastí kde hodně svítí sluníčko, určitě se nevyhnete nadměrné spotřebě vody. Když ještě k tomu cestujete "nadivoko", spíte na vlastní pěst kde se dá, vaříte si vlastní jídlo a večerní umývání řešíte taky skautským způsobem, možná si říkáte, že budete potřebovat opravdu hodně vody. Nastává tedy otázka kolik budu opravdu potřebovat? Většina cyklocestovatelů jezdí s třemi, nebo více láhvemi na vodu. Na první pohled se to může zdát dost, jelikož většina MTB a silničních jezdců vozí jednu, maximálně dvě láhve. Pro upřesnění, bavíme se zde o cyklo láhvích o objemu 1l. Jenomže v některých případech nemusí být dvě až tři láhve vody dost, aby vás udržely po celý den hydratované...

Denně máte několik desítek možností kde nabrat vodu!
Denně máte několik desítek možností kde nabrat vodu!

V tomto případě bude potřeba přidat další láhve, nejlépe již PET láhve s větším objemem 1,5-2l. Jenomže určit přesné množství vody, které budeme potřebovat záleží na mnoha faktorech.

  • Teplota
  • Terén (rovinka vs. hory)
  • Jak se dnes cítím
  • Povrch cesty (asfaltová silnice vs. štěrková silnice)
  • Dostupnost přírodní pitné vody po cestě (prameny, studny)

A asi ta nejpodstatnější...

  • Jak daleko to mám k dalšímu místu, kde budu moci dobrat vodu?

Pokud uvážíme že jezdíme denně 80-100 km, určitě narazíme na místo, kde budeme vodu znovu dobrat. Osobně cestuji s dvěmi 1l cyklo láhvemi a dvěmi 1,5l PET láhvemi. Cyklo láhve využívám protože padnou do cyklistického košíku a snadno s z nich pije za jízdy. PET láhve tedy primárně slouží pro převoz extra vody. Pokud tedy plně tuto "sestavu" naplníme, máme 5l vody. Popravdě vám nejspíše voda na celodenní jízdu stačit stejně nebude, proto je dobré si naplánovat trasu přes místa, kde je vysoká pravděpodobnost, že seženete vodu (čerpací stanice, města, obchodní centra, oázy).

Ve Francii občas vyměníte PETku za láhev dobrého vína.
Ve Francii občas vyměníte PETku za láhev dobrého vína.

Před tím než vyrazíte hledat místo na stanování, si nezapomeňte znovu doplnit vodu, i když vám ještě nějaká zbývá. Budete vařit, vykonávat osobní hygienu a samozřejmě i pít, takže je potřeba mít dostatek vody. A nezapomeňte že vodu budete potřebovat i další den, než dojedete k nejbližšímu místu, kde voda půjde doplnit! Pokud tedy počítám správně, v extrémně teplých zemích jako Španělsko, Řecko, apod., budete potřebovat zhruba 5l vody na půl den. Pokud však vody spotřebujete více, budete muset vody vézt více. To však zvyšuje váhu samotného kola a také fyzickou zátěž. Určit tak přesné množství vody nelze, nejlepší je tedy vodu vždy když mám možnost doplnit.  

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Do dálek


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator