Nová trasa Via Czechia – Českomoravská stezka


Text a foto -
Text a foto
Dálkové trasy Via Czechia představují nejkratší turistickou a poutní trasu ze sítě šesti dálkových tras Via Czechia. O této stezce vyjde na podzim 2023 podrobná autorská publikace od cestovatele a fotografa Jana Hocka.

Základní pěší varianta Českomoravské stezky měří 345 km a je rozdělena na 18 denních etap s průměrnou délkou 20 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Trasa je rovněž vhodná pro putování na kole, cyklistická varianta Českomoravské stezky měří 337 km a lze ji zvládnout za 5-7 dní.

Stezka prochází podél historické hranice Čech a Moravy a spojuje dva trojmezné body – na severu je to trojmezí Čech, Moravy a Polska (které je zároveň nejvýchodnějším bodem Čech), ležící v těsné blízkosti vrcholu Králického Sněžníku a pramene Moravy; na jihu je to trojmezí Čech, Moravy a Rakouska nedaleko Slavonic.

Trasa prochází celkem čtyřmi kraji – od severu jsou to Pardubický kraj (celkem 7 etap od Králického Sněžníku do Bystrého), Olomoucký kraj (část jedné etapy mezi Dolní Moravou a vrcholem Jeřáb), Kraj Vysočina (8 etap z Bystrého do Studené) a Jihočeský kraj (3 etapy ze Studené do Slavonic).

Českomoravská stezka rovněž sleduje hlavní evropské rozvodí, oddělující úmoří Černého a Severního moře. Tím pádem vede poměrně vysoko položenou krajinou Králického Sněžníku, Orlických hor, Hřebečovského hřbetu i Českomoravské vrchoviny.

Historické trojmezí Čech, Moravy a Kladska na Králickém Sněžníku

Historické a regionální aspekty trasy

Pro potřeby trasování Českomoravské stezky byla převzata poloha zemské hranice, jak existovala do konce roku 1948. Tato historická hraniční linie s téměř tisíciletou tradicí sice de iure zanikla, dodnes ale nese spoustu příběhů, které se odehrály na pomezí mezi oběma historickými zeměmi – od kolonizace lesnaté a kdysi těžko prostupné oblasti v době středověku až po vytváření přátelských hraničních přechodů v době současné.

Putování po Českomoravské stezce tak kromě jiného přibližuje naše dějiny a nabízí vhled na mnoho hmotných i nehmotných památek na pomezí Čech a Moravy. Cílem bylo především poukázat na zajímavost krajiny a četné turistické cíle nacházející se podél historické zemské hranice a podívat se na region pomezí Čech a Moravy s nadhledem a bez emocí nebo kontroverzí.

Hraniční přechod u obce Sirákov

Kudy stezka vede

Finální trasu Českomoravské stezky považujeme za vyvážený kompromis z hlediska vhodných cest, zajímavých míst kudy prochází a sledování linie historické zemské hranice. Důležitým faktorem trasování byly praktické aspekty, jako je možnost ubytování nebo veřejná doprava. Celkově tak Českomoravská stezka nabízí neobyčejnou pestrost přírodní, kulturní i historickou.

Českomoravská stezka postupně prochází několika horskými celky, jimiž jsou od severu k jihu: Králický Sněžník, Hanušovická vrchovina, Orlické hory, Podorlická pahorkatina, Zábřežská vrchovina, Českotřebovská vrchovina (s výrazným Hřebečovským hřbetem) a Českomoraská vrchovina s podcelky Hornosvratecká vrchovina, Křižanovská vrchovina a Javořická vrchovina. Stezka prochází jedinou chráněnou krajinnou oblastí – Žďárské vrchy, několika přírodními parky a kolem bezpočtu přírodních rezervací a památek.

Svého nejvyššího bodu dosahuje stezka hned na prvním kilometru – je jím 1423 m vysoký vrchol Králický Sněžník. Jedinou další tisícovkou je 1003 m vysoký vrchol Jeřáb v Hanušovické vrchovině, který stezka překračuje ve druhé etapě. Z dalších výrazných vrcholů na cestě jmenujme v Orlických horách ležící vrcholy Suchý vrch (995 m n. m.) a Bukovou horu (983 m n. m.). Jižně od Bukové hory už vrcholy nepřesahují hranici devíti set metrů; z těch výrazných jmenujme nejvyšší vrchol Hřebečovského hřbetu Roh (660 m n. m.), nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (836 m n. m.) a nejvyšší horu celé Českomoravské vrchoviny Javořici (836,5 m n. m.). Naopak, nejnižšího bodu dosahuje U Lukové nedaleko Lanškrouna, kde na mostu přes Rudoltičku stezka klesá do nadmořské výšky 350 metrů nad mořem.

Malinská skála ve Žďárských vrších

Kromě hornatých pasáží s četnými výhledy vede trasa Českomoravské stezky také podél některých řek a potoků, z nichž mnohé svými koryty kdysi tvořily zemskou hranici. Na severním okraji je to řeka Morava, kterou stezka sleduje od jejího pramene pod Králickým Sněžníkem až do obce Malá Morava. Z dalších hraničních řek jsou to Svitava (tvoří hranici od Radiměře do Rozhraní), Svratka (hraniční tok od Jimramova k obci Herálec), Sázava (hraniční tok u Hamrů nad Sázavou), Jihlava (hraniční tok od Jihlavy k Horní Cerekvi). Kromě již zmiňovaného pramene Moravy stezka rovněž prochází kolem pramenů dalších významných řek – Tiché Orlice, Moravské Sázavy, Svitavy, Svratky, Sázavy, Doubravy a Oslavy.

Stezka rovněž prochází mnoha malebnými městy a zajímavými regiony. Ze zajímavých měst a obcí na trase jsou to kupříkladu Lanškroun, Svitavy, Březová nad Svitavou, Svojanov, Bystré, Jimramov, Žďár nad Sázavou, Polná, Jihlava, Třešť a Strmilov. V těsné blízkosti jsou to dále Králíky, Moravská Třebová, Litomyšl, Polička, Telč a Slavonice.

Velké Dářko

Popis a značení trasy

Podrobné informace – online mapy, gpx soubory, itinerář a další informace – najdete na webové stránce Via Czechia.

Základní pěší varianta Českomoravské stezky je rozdělena na 18 denních etap s průměrnou délkou 20–25 kilometrů, vždy s možnostmi ubytování pod střechou v cíli etapy. Souvislou trasu doplňuje 16 km dlouhá etapa v okolí Svitav, která vyniká velkým množstvím hraničních kamenů na Javornickém hřebenu. Protože zde chybí vhodné turistické propojení Svitav a okolí s ostatními etapami, je tato etapa pojatá jako alternativa k šesté etapě a tvoří samostatný jednodenní výlet.

Českomoravská stezka je rozdělena na 6 úseků, které jsou definovány jako logické geomorfologické celky. Začátek i konec každého úseku je dobře dostupný veřejnou dopravou, aby bylo snadné v daném uzlovém bodě putování zahájit, ukončit, případně na několik dní přerušit.

Mapa pěší trasy

Cyklistická varianta měří 337 km a celou ji lze absolvovat za 5-7 dní. Rovněž zde byla vyznačena alternativa vedoucí přes svitavský výběžek.

Přestože po Českomoravské stezce se lze snadno orientovat pomocí online map, je základní pěší trasa postupně v terénu proznačována originálními rozcestníky, případně turistickou značkou Via Czechia.

Další obrázky najdete ve fotogalerii pod článkem.

DISKUZE

Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď
INSPIRACE OD ZNAČEK

Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator