9. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů


Text a foto

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídkou outdoorových filmů, za devět let se stal největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale i na světě. Vždyť v roce 2010 putoval čtyřiadvaceti českými městy. Letos zavítal nebo ještě zavítá do pětadvaceti českých a slovenských měst. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tematikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. Filmy nás zavádějí do různých míst naší planety, ukazují mentalitu a kulturu tamních obyvatel. Zavádějí nás do prostředí, kam se běžný "smrtelník" nedostane. Mnoho filmů má velký sociální a citový náboj. Festivalu se zúčastňují čeští, slovenští a zahraniční autoři, filmová studia, národní televize i soukromé televizní společnosti, a to v profesionální i amatérské rovině. Festival a tento filmový žánr má také své mimořádné specifikum a jedinečnost. Filmy si na nic nehrají, to co divák vidí je skutečnost, která se odehrála. Na festivalu se objevují filmy i s cyklistickou tématikou. V letošním ročníku tento sport zastupují filmy Závodní legendy a Tour de Labe handicap. Závodní legendy vás vtáhnou do zákulisí největší cyklistické události – Tour de France. Film vychází z bohaté historie a skutečných příběhů. O své pocity se podělili i takové legendy jako Phill Leggaton, Paul Sherwen, Eddy Merckxe, Lance Armstrong a dalších hrdinové tohoto sportu. Tour de Labe Handicap je také o překonávání překážek, ale tak trochu jiných. Snímek popisuje příběh tří vozíčkářů, kteří překonali sami sebe. Na kolech na ruční pohon ujeli za 9 dní po Labské stezce trasu dlouhou víc než 400 kilometrů – z Krkonoš, od pramene Labe, do Děčína. Dokument je nejen o mapování a překonávání bariér na horách i v nížinách, ale s lehkostí a vtipem ukazuje také neuvěřitelnou vnitřní sílu tří hlavních hrdinů: Zdeňka Kircha, Zdeňka Šafránka a Tomáše Kvocha, který přišel před lety o obě nohy. Snímek donutí zdravé lidi přemýšlet a handicapovaným ukáže, že plnohodnotný život lze prožít i na vozíku.


Zdroj: MFOF

Vrchol festivalu Festival byl zahájen 14. října v Ostravě a než doputuje do svého konce, navštíví či už navštívil 25 měst v České republice a letos nově i na Slovensku. Zakončení festivalu a vyhlášení vítězů letošního ročníku proběhne již tradičně v Praze 3. prosince 2011 v kině Lucerna 3. Organizátoři obdrželi letos 110 filmů ze 16 zemí světa. Porota bude letos rozdělovat ceny opět ve čtyřech kategoriích (outdoorový sport, hory, voda a cestopis) a navíc udělí nově cenu za amatérský film a cenu za mimořádný přínos v oblasti outdoorového filmu, sportu a aktivit, tzv. cenu za celoživotní dílo. V těchto chvílích jsou již známé nominace v jednotlivých kategoriích.


Zdroj: MFOF

NOMINACE 9. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU OUTDOOROVÝCH FILMŮ 2011 Kategorie A – dobrodružný a extrémní sportovní film 1. Insomnia (AUT, 7 min.) 2. Snowporning The 10th movie (CZ, 40 min.) 3. SugarBeat (CZ, 31 min.) 4. Trou de Fer - Železná diera (SK, 56 min.) 5. Adam Raga v Tichu (SPA, 4 min.) Kategorie B – horolezecký a horský film 1. Huber Brothers (GER, 26 min.) 2. Beat Kammelander (GER, 12 min.) 3. Le monde de Gaston Rebuffat (FRA, 52 min.) 4. Psyche: The Prophet (UK, 43 min.) 5. Tenkrát v ráji, aneb Damals Im Paradies (CZ, 49 min.) 6. The Swiss Machine (USA, 19 min.) Kategorie C – dobrodružný vodní film 1. Greenland 08 - Into the ice (GER, 47 min.) 2. Řeka divokých koní (CZ, 30 min.) 3. Jako staří Argonauti (CZ, 26 min.) 4. Sám přes Atlantik (CZ, 26 min.) 5. Tatras Wild Ride (SK, 22 min.) Kategorie D – cestopisný film 1. Trabantem napříč Afrikou (CZ, 96 min.) 2. Africa obscura (CZ, 53 min.) Více informací a program nalezne na stránkách mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

Sdílet:

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Volným stylem


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator