Jakou velikost kol vybrat pro vaši skládačku?


Text a foto
Pokud zvažujete koupi skládacího kola, určitě vás napadne, jaká velikost kola je pro vás ta správná. Pojďme se tedy podívat na to, k jakému využití jsou jednotlivé velikosti vhodné.

Pokud zvažujete koupi skládacího kola, určitě vás napadne, jaká velikost kola je pro vás ta správná. Existují totiž skládačky jak s úplně prťavými koly, tak seriózní kola, jejichž průměr kol má tradičních 28 či 29“. Pojďme se tedy podívat na to, k jakému využití jsou jednotlivé velikosti vhodné a jaké jsou jejich klady a zápory. 

V tomto přehledu se budeme věnovat kolům z nabídky firmy Tern, která se specializuje na skládací kola a na městskou cyklistiku. Tern má v nabídce snad nejširší portfolio skládacích kol na světě. Stejně tak jsou jejich kola na té nejvyšší technologické úrovni a využívají moderní komponenty v podobě kazet se širokým rozsahem, nebo hydraulických brzd. Ale samozřejmě jen v místech, kde to dává smysl. 

Velikost kol 20“

Začněme u té nejmenší velikosti kol, která je pro skládačky tak typická a také nejprodávanější. Pokud totiž chcete mít kolo po složení co nejmenší, nejde to jinak než vybírat z modelů této velikosti. A nemusíte mít vůbec strach, že byste na kole museli více či rychleji šlapat, nebo že byste na něm ujeli méně kilometrů. Na dobrém skládacím bicyklu s 20“ koly klidně ujedete 100 i více kilometrů za den. Pokud vám jde o každý centimetr, doporučujeme vybrat jeden z modelů BYB, které jsou po složení o 30% objemově menší, než ostatní skládačky s 20“ koly modelové řady Link. 

BYB se tak hodí na časté cestování hromadnou dopravou, nebo do velmi malých prostor v autě, v karavanu či na lodích. Ale i s Linkem se určitě do vlaku či tramvaje můžete pustit a pokud máte běžný kombík, nebo průměrně velkou garáž v karavanu, bude vám rozhodně stačit. 

Velikost kol 22“ resp. 451

Modelová řada Verge má netradiční rozměr kol, který je oficiálně také 20“, ale v mm jde místo o 409 o 451 mm. Tedy spíše taková 22“. Proto i my je tak nazýváme, abychom od sebe kola odlišili. Jde o sportovnější modely s upravenou geometrií pro rychlou jízdu, hydroformingovým rámem a celkově lepšími komponenty. Velikostí po složení se blíží standardním 20“ kolům, ale vzhledem k tomu, že představec většinou nemají skládací, jsou po složení širší. V nejnutnějších případech se ale představec dá pomocí dvou imbusových šroubů povolit a sklopit. Anebo je možné kola doplnit o výborný rychle nastavitelný představec Andros. 

Velikost kol 24“

Kategorie kol, která zvláště v letošní sezóně 2020 získává na oblibě. Hodí se především na výlety s autem, nebo pro pravidelné používání ve městě bez nutnosti kola často převážet hromadnou dopravou. Byť jsou tato kola po složení jen o zhruba 5 cm vyšší a zhruba o 5 cm delší, opticky už jsou velká a hůře se s nimi manipuluje. Ovšem na pohodlné výlety na kolech, kam si je dovezete v kufru většího auta, jsou vynikající. Nemusíte se starat, jestli se vám kola na nosičích na autě zašpiní, nebo jestli vám je na parkovišti někdo ukrade a stejně tak i jejich nakládání do auta je výrazně snažší. Skvělou volbou je v tomto případě Tern Node C8

Velikost kol 26“

Jde vlastně o plnohodnotná kola, která jsou opatřena skládacím mechanismem. Způsob skládání, který známe z dvacítkových skládaček nejdříve v Ternu použili právě ve spojení s 24“ koly a až následně jej použili na 26“ kolech. A to byla teprve pecka, ze které jsme my v AZUBu měli velikou radost. Vždyť takto můžete využívat všechny přednosti skládacích kol, ale jezdit na pořádném velkém kole s plnohodnotnými převody. Model Eclipse D16 je takovým trekovým kolem, zato Eclipse X22 je silniční raketou, se kterou budou vaše výlety opravdu rychlými švihy. 

Dvacet šestky se hodí na převoz autem či karavanem, když plánujete jezdit dlouhé výlety i v kopcovatějším terénu, kde oceníte širokou škálu převodů. V kufru ale samozřejmě zaberou mnohem více místa, byť stále je jejich nakládání, nebo manipulace s nimi snažší, než v případě, že na nosič nebo do auta nakládáte klasické neskládací kolo. 

Doufáme, že vám tento výběr pomůže s výběrem kola, a že s ním budete spokojení. Pokud byste přeci jen potřebovali ještě poradit, neváhejte se na nás obrátit!

Sdílet:

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Skládací kola


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator