Jsou kompaktní elektrokola nastupujícím trendem?


Text a foto
Kompaktní elektrokola mají geometrii posezu srovnatelnou s klasickými koly, díky širokým pneumatikám a případnému odpružení jsou pohodlná a jejich malé rozměry jim propůjčují výbornou ovladatelnost.

O tom, že e-biky už vstoupily do všech odvětví cyklistiky není ani pochyb. I tam, kde by to před pár lety nikdo nečekal, jsou elektrokola kompletně zabydlená. Ať už mezi silničními koly, nebo ve světě dětských bicyklů. Snad jen v BMX chybí. A můžeme si o tom myslet, co chceme. Elektromotory přinesly do cyklistiky nové a velmi příjemné možnosti. Už není třeba řešit každý gram a je možné přidat trochu hmotnosti. Tu ke zlepšení komfortu, tu k umocnění designového prvku, jinde zase k vylepšení funkčnosti. Zvětšují se tak nejen ráfky, pneumatiky, vidlice a sedla, ale s tím i vzezření celého kola. Naopak ale často trpí ovladatelnost, nebo schopnost kola převézt nějaký náklad. A proto přichází na trh kompaktní elektrokola nejčastěji s 20“ koly, kterých je na veletrzích vidět stále více. Mají geometrii posezu srovnatelnou s klasickými koly, díky širokým pneumatikám a případnému odpružení jsou pohodlná a jejich malé rozměry jim propůjčují výbornou ovladatelnost, kterou ocení nejen ženy, ale také pánové. Vždyť ne každý z nás vyráží rovnou do náročného terénu, aby musel sedlat horáka s 29“ koly,  3“ pneumatikami  a 140 mm zdvihem bombastické přední vidlice.

Mezi kompaktní kola patří například elektro skládačky od společnosti Tern, které mají středové motory, a to nejen Bafang, ale také Bosch. Jejich zpracování a funkce jsou špičkové a tým lidí z Ternu se zaměřuje právě na praktickou stránku používání kol. Skládací kolo sice na první pohled nevypadá, jako ten hlavní elektro bicykl, který by si zákazníci chtěli pořídit, ale snadno si jej pak vezmou kamkoliv s sebou. Nemusí si kupovat nosič na kouli, nebo velká elektrokola složitě nakládat na sklopená sedadla svého plechového miláčka. Složené kolo snadno dají do kufru a převezou na začátek svého elektrokolového dobrodružství. Stejně tak v garáži nezaberou skládačky příliš mnoho místa. A jejich výkon? S motorem Bosch Active Line Plus je naprosto dostatečný! A těch 25 km/h jedou také i s běžnou frekvencí šlapání. 

Novinkou již zmíněné značky, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje uherskobrodský AZUB BIKE, je model HSD. Ten sice nemá skládací rám, ale skládací sloupek řízení a teleskopická sedlovka umožňují jeho uživateli snadnější převoz v autě, nebo naložení do výtahu. Kolo je navíc možné parkovat „na stojáka“. Ale to hlavní se ukrývá právě ve velikosti kol. 20“ kola zmenšují celkovou velikost stroje, zlepšují záběr do kopce, snižují těžiště nákladu naloženého na obrovském zadním nosiči a výrazně vylepšují manévrovatelnost třeba v městském provozu. Nízký rám, který je enormně tuhý dělá nasedání naprosto jednoduché. Používat HSD každý den je zkrátka radost. Toto kolo je například výborným řešením pro maminky, které chtějí vozit děti v sedačce. Ta se namontuje přímo na nosič, který je tak nízko, že dítě do sedačky nastoupí samo. Navíc pak sedí výrazně blíže zemi, takže ovládat kolo za jízdy je snažší a bezpečnější. A to nemluvě o faktu, že i se sedačkou je možné naložit hromadu hraček a celý nákup do brašen anebo na velký nosič přimontovaný nad přední kolo. Ten je však připevněn přímo do rámu a žádným způsobem tak neovlivňuje jízdní vlastnosti kola. Všechny modely Tern HSD mají odpruženou přední vidlici, pořádné hydraulické kotoučovky od Shimana nebo Magury a motory Bosch Active Line Plus nebo Performance. Nejvyšší model HSD S+ je navíc vybaven plynulou automatickou převodovkou Enviolo (bývalé NuVinci), takže dámám odpadne nutnost starat se o řazení a pánům, kteří jsou zvyklí z auta na automatickou převodovku, se tato technická vymoženost bude také více než zamlouvat. Třešničkou na dortu už je pak jen přenos síly řemenem. 

Kompaktní elektrokola mají rozhodně své místo mezi ostatními svými příbuznými. A ne ledajaké. Jsou to praktická, výborně jedoucí, kvalitní kola, která lidem usnadní používání e-bajků. A kluci z AZUBu vám je rádi dodají. Letos slaví 20 let od založení firmy, mají s podobnými koly dlouholeté zkušenosti, starají se nejen o prodej, ale také aktivně řeší poradenství případně servis. 

Článek vyšel původně v časopise Cykloservis

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Skládací kola


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator