Jaké jsou typy nákladních kol?


Text a foto
V našem tištěném Magazínu pro pohyb VENKU pro rok 2024 najdete článek o tom, jak si vybrat nákladní kolo. Jsou v něm zmíněny ty nejzásadnější typy cargo biků, ale protože tento jejich svět není svázaný žádnými pravdily, a fantazie jejich designérů je bezbřehá, nejrůznějších poddruhů a odnoží je mraky. Právě ty netradiční konstrukce povětšinou řeší nějaký specifický problém menší či větší skupiny zákazníků. Někoho, komu právě nevyhovuje jedna z klasických nejběžnějších koncepcí. A to je vlastně správně. Dnes už se nákladních kol vyrábí a prodává tolik, že je možné některé druhy vyrábět jen pro relativně malé procento zákazníků, protože i jejich počet už je natolik velký, aby se to vyplatilo.

Jak už bylo řečeno, existuje několik základních druhů a spousta jejich variant. A skoro u každé najdete typ jak s velkými koly o rozměrech 26 až 29”, nebo s malými koly, což jsou obvykle “dvacítky” (20” kola) a samozřejmě se objevují i jejich kombinace. A díky oné již zmiňované fantazii pak dochází i k promíchávání jednotlivých druhů mezi sebou tak, že ani není možné určit, kam daný model zapadá. Jakémusi škatulkování se nevyhneme. Doporučujeme ale otevřít svou mysl a zapřemýšlet nad možným využitém nákladního kola pro vaše použití. A pokud jste ještě nečetli, doporučujeme take náš článek v papírovém magazínu VENKU.


Na závěr úvodu ještě vysvětlení k samotným jménům. Ponecháváme je v anglickém znění, protože i v českém prostředí se o nich těmito jmény hovoří.


Typický zástupce long johnů je Bullit. V této verzi s boudičkou pro děti.

Long johny

Long john je vedle tříkolky s bednou mezi předními koly asi nejtypičtějším zástupcem nákladního kola. Nebo možná takovým typem, který si lidé pod pojmem cargo bike představí. Long johni byly vyvinuti v Dánsku na počátku 20. století. Mají dlouhý rozvor kol vpředu malé a vzadu velké kolo. Nákladový prostor je pak umístěn mezi řídítky a předním kolem, které je ovládáno táhlem pod ložnou plochou. Long johny mohou složit jak pro přepravu dětí, tak i nákladu a najdou se mezi nimi i verze určené přímo pro převoz psů. Vpředu je buď jen plocha pro umístění nákladu, nebo tvarovaná bedna, která může být doplněna o sedátka pro děti. Případně tam najdete rovnou velkou uzamykatelnou plechovou, což je nejčastější výbava pro kurýrní společnosti. Děti pak mohou mít také boudičku, která je ochrání proti nepřízni počasí. 
 


legendární Tern GSD je kompaktní nákladní kolo, které také může být vybavenou boudičkou pro děti.    monumentální Tern OROX je nákladní elektrokolo určené mimo jiné i do středního terénu

Long taily

Jak už název napovídá, jde o kola s dlouhým ocasem, resp. s dlouhým “zadkem”. Jejich konstrukce je vlastně v zadní části prodloužena, samotný nosič je integrovaný do rámu a výrazně zpevněný. Je to typické kolo pro přepravu dětí, ale v bočních brašnách se dá převézt i hromada nákladu. Existují také varianty s velkými boxy, které jsou umístěny po stranách. Právě u long tailů najdete všechny možné kombinace kol. Jde jak o kompaktní stroje, které mají obě kola velikosti 20” jako je třeba legendární Tern GSD. V tomto pojetí je celé kolo stejně dlouhé jako klasické městské kolo, ale uveze nejen dvě děti, ale i velký nákup na předním nosiči nebo v postranních brašnách. Existuje také verze s předním 26” a zadním 20” kolem a samozřejmě nechybí ani varianta s velkými koly vpředu i vzadu, která navíc může být i v terénní verzi. Takovým kolem je kupříkladu mohutný Tern OROX, který i plně zatížený zvládne středně těžký terén.


Dánská tříkolka Winther pro rodinu s dvěma až čtyřmi dětmi Veleon byla naklápěcí tříkolka

Nákladní tříkolky a cyklo rikši

Třetí základní skupinou jsou tříkolky. Ať už s koly vpředu, nebo vzadu, a samozřejmě s ložným prostorem mezi nimi. Jde opravdu velká nákladní kola, která dokáží převézt klidně i čtyři děti, nebo hromadu nákladu. Často se také používají jako prodejní stánky. V Asii je na mnoha místech spatříte jako cyklo taxíky, v Evropě, zvláště pak v Dánsku a Nizozemí, jako klasická nákladní kola jak pro rodinné tak firemní účely. Jejich hlavní nevýhodou je jejich rozměr. Pohyb s nimi v českých městech, která nemají vybudovanou dostatečnou, a nebo alespoň dostatečně širokou infrastrukturu, je poměrně dost komplikovaný. Stejně tak parkování vyžaduje mnohem více místa.

Zvláštní kategorií jsou pak tříkolky naklápěcí. Ty odstraňují další nevýhodu tříkolek a to jejich malou stabilitu. Díky naklápěcímu mechanismu jsou stabilní v malých rychlostech, kdy jedou ve vzpřímené poloze, a stejně i ve vysokých rychlostech, kdy se dokáží do zatáčky naklopit.
 

Tern Quick Haul s doplňkem Tern Dog Mini House pro převoz psů  Tern HSD je typickým zástupcem obratných kompaktních mid tailů

Mid taily

A nyní se dostáváme k již zmiňovaným variantám a poddruhům. Typickým zástupcem jsou mid tail nákladní kola. Jde vlastně o kratší long taily. Jejich velkou výhodou je, že díky masivnímu často integrovanému nosiči uvezou mnohem více nákladu než běžné kolo. Oproti long tailům však odvezou jen jedno dítě, případně lehčího dospěláka. Takový Tern Quick Haul nebo HSD navíc můžete snadno vybavit i pro přepravu psů.

 

Utility bikes

Jde vlastně o klasická kola, jejichž rám je zesílen tak, aby dokázal převézt větší náklady. Stejně tak i komponenty jsou voleny tak, aby zvládaly vyšší hmotnosti nákladu. Taková kola mají často integrované velké přední případně zadní nosiče a jsou navržena tak, aby byla svižnější a lépe ovladatelná než větší nákladní kola, a přitom si zachovala značnou nosnost.

Bicicapace je krásným příkladem zdařilého Cycle trucku


Cycle Trucks

Cycle trucks mají stejnou celkovou velikost jako standardní městská kola, ale mají menší přední kolo a přední nosič připevněný k rámu nad kolem. Nosič má buď připevněný box nebo je připraven či rovnou vybaven velkou nepromokavou brašnou.
 

Nákladní kolo Omnium Alana Shaw foto: Nils Laengner  Poněkud zvláštní kompaktní cargo bike s nákladem umístěným uprostřed

Variace long johnů

Stejně jako long taily mají své mid taily, i long johny mají své variace. Několik modelů cargo biků převáží náklad zajímavě umístěn uprostřed rámu, případně existuje jakási krátká verze long johnů, která má ložnou plochu až nad předním kolem. V našem dalším článku můžete najít příběh Alana Shaw, který na takovém kole dokonce zvládl ujet celý Silk Road Mountain Race v Kyrgyzstánu. 

 

Nákladní čtyřkolka Pony4 vyráběná v brněnské firmě Katanga  Velká nákladní čtyřkolka pro firemní použití


Čtyřkolky nebo-li quady

Díky čtyřem kolům jsou mnohem stabilnější než tříkolky a jezdci dokáží povětšinou poskytnout i větší pohodlí, protože na nich dokáže sedět v komfortní pozici jako na ležaté tříkolce. Stále častěji se objevují ve službách kurýrních společností. V menší velikosti pak dokáží velmi dobře posloužit i v rodinách. Takový Pony4 je celoodpružená čtyřkolka, která se vyrábí na jižní Moravě ve firmě Katanga a prodává se do celého světa.

 

Cyklo kamión Nanuk od německé firmy Cargo Cycle GmbH

Cyklo kamióny

Pokud se podíváme na dvě extrémní strany světa nákladních kol, pak jednou jsou ohromné dalo by se říci cyklo kamióny za nimiž najdete cyklo návěsy. Taková “kola” už dokáží převézt opravdu hodně velký náklad. Otázkou je, jakým motorem jsou vlastně vybavena, jestli ještě splňují platnou legislativu a pokud ano, jestli dokáží těžký náklad vozit i po městě, které není úplně rovinaté. Tak jako tak jsou hodny obdivu.

Mikro nákladní kolo Yoonit  nákladní koloběžka určená pro převoz věcí v rámci firemních hal nebo hotelů

Mikro cargo biky

Dalším extrémem jsou pak opravdu miniaturní nákladní kola. Ta přichází na řadu, pokud i 20” kola jsou z nějakého důvodu velká. Třeba takový YOONIT má vpředu 16” kolo (305 mm) a vzadu 18” (355 mm). A víte, že existuje i nákladní koloběžka? Ta se však hodí spíše pro dopravu balíků uvnitř firemní haly.

 

Šlapací autíčko, velocar, nebo třeba velomobil. Je budoucností a nebo ne?


Cyklo auta nebo chcete-li velomobily

Tady už se dostáváme mimo klasická nákladní kola, ale je dobré tato vozítka zmínit. Celokapotovaným kolům se všeobecně říká velomobily, ale ty jsou především konstrovány pro rychlost, mají vynikající aerodynamický tvar a nízkou hmotnost, a jen zřídka kdy elektrický pohon. V poslední době se však objevují i mnohem vyšší stroje, často se čtyřmi koly, téměř vždy s elektropohonem a většinou i s velkým zavazadlovým prostorem, který se dá použít i pro přepravu druhého cestujícího, nebo dvou dětí. Jde vlastně o jakýsi přechod mezi nákladním kolem a autem. Odstraňuje nevýhody nákladního kola v tom, že jezdci nabízí ochranu před deštěm či sněžením, stále jede relativně nízkou rychlostí, je ve městě mnohem obratnější, může jezdit po cyklostezkách, a jeho dopady na životní prostředí jsou oproti autu minimální. Čas nám ukáže, jestli je toho budoucnost městské mobility. 

 

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY S nákladem


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator