Paloncý a Marvanová pojedou o Koronu Himálaje


Text a foto
ORTLIEB ambassador a náš kamarád Pavel Paloncý a ultrabikerka Markéta Marvanová se rozhodli posunout Everesting na úplně jiný level. Jejich nový projekt se jmenuje Korona Himaláje.

ORTLIEB ambassador a náš kamarád Pavel Paloncý a ultrabikerka Markéta Marvanová se rozhodli posunout Everesting na úplně jiný level. Jejich nový projekt se jmenuje Korona Himaláje.

120.000 metrů převýšení, přes 3000 kilometrů, mnoho hodin v sedle silničního kola. Tak vypadají parametry nového projektu, do kterého se pustí známí čeští ultravytrvalci Pavel Paloncý a Markéta Marvanová. Po zkušenostech z loňské výzvy Everesting, kdy na Dlouhých Stráních nastoupali výšku Mt. Everestu, 8848 m, se dvojice rozhodla jít ještě dál.

„Zatím jsem převážně závodil, vlastní projekty byly jen krátké, tohle je pro mě něco nového. Tady budeme několik týdnů“ upřesňuje známý šumperský vytrvalec. Dvojice pojede v rytmu 1+2, tedy den jízdy, dva dny odpočinku, přesunu a přípravy na další stoupání.

„Loňský Everesting jsme si moc užili, ale přišlo nám to málo, a takhle to dopadlo. Když já mám kopce ráda“ směje se Markéta. O kopce skutečně nebude nouze. Dvojice ultravytrvalců se rozhodla tuto výzvu uskutečnit na 14 ikonických alpských stoupáních. Jaká stoupání to budou? To mohou ovlivnit fanoušci – na sociálních sítích našich dobrodruhů bylo 31.3. zahájeno hlasování.

„Vytipovali jsme 38 stoupání v Alpách a Dolomitech. Jsou tam všechna slavná stoupání. Sama jsem zvědava, kam nás fanoušci pošlou“ svěřuje se trojnásobná pokořitelka a vítězka slavného závodu Tour Divide přes celé USA. „Vybereme 14 stoupání, která pojedeme. Podíváme se, co si myslí fanoušci a poskládáme to, aby to dávalo logisticky smysl. Přece jen času na přesun nebude mnoho a budeme si chtít i odpočinout.“ Dodává český ultraběžec a trojnásobný vítěz Spine Race.

„Také to budeme muset poskládat tak, aby byla silnice sjízdná a nebyla ještě pod sněhem. Takže hned na úvod nám hrozí Zoncolan, z toho mám dost respekt“ dodává Pavel. „Já se zase nejvíc těším na Stelvio, ale to vzhledem k jeho výšce pojedeme asi až někdy na konci“ doplňuje drobná česká bikerka. Dle současné se situace se zdá, že cestovní omezení tuto akci nezasáhnou. Co ji však může výrazně ovlivnit, je noční zákaz vycházení v některých zemích a regionech. „Prostě budeme muset jet tak, abychom to stihli“ konstatuje Markéta. „Do té doby se to však může dost změnit“ pokračuje Pavel a připomíná „taky se může vše měnit během akce, přece jen to pojedeme 6 týdnů“.

Do projektu se promítla historie a zaměření obou sportovců. Nepůjde jen o sportovní výkon, ale projekt bude mít část charitativní i výzkumnou. „Nápad spojit tuto akci s charitou tu byl od samého počátku. Dobrý Anděl byla organizace, která nás oba napadla jako první. Charitativní sbírky jsem už dělala mockrát a tohle mi přišlo jako ideální příležitost jak někomu pomoci.“ popisuje Markéta poměrně přímočarou cestu k charitě.

„Já bych pořád něco měřil a pak se hrabal v datech. I když jsem sportovec, tak jsem pořád i matfyzák. A hodně mě zajímá, jak lidské tělo a metabolismus fungují při takové zátěži. Takovou příležitost si nemohu nechat ujít.“ nastiňuje Pavel základní zaměření výzkumu.

Proč vlastně Korona Himálaje? Korunu Himálaje získá horolezec, který zdolá všech 14 osmitisícovek. „My jsme si po Everestingu řekli, že to dáme na kole.“ pokračuje Markéta. „A bez pandemie koronaviru by se tahle akce asi neuskutečnila. Kdy jindy bychom našli 6 týdnů v kuse? Vždyť jsme pořád na nějakých závodech.“ směje se Pavel.

„Já na silničním kole vlastně moc nejezdím, nejradši mám horské kolo.“ dodává přední česká ultracyklistka. „Já zase hlavně běhám, možná do toho projektu přidám i nějaký běh“ připomíná tajemně Česká mašina. „Každopádně to pro nás oba bude něco nového, půjdeme zase trochu do neznáma“ shodují se oba naši dobrodruzi.


DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Do dálek


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator