Kolo a já: Ondřej Liška


Text a foto

Vystudoval politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě. Pracoval v Nadaci Fórum 2000, předsedal Česko-rakouskému fóru pro dialog. Mezi lety 2003 a 2005 byl brněnským zastupitelem a členem výboru pro školství a kulturu a nakonec zastával post ministra školství. Ve straně Zelených, kde je v současnosti předsedou, je už od roku 2002.

Co pro vás znamená jízdní kolo?

Radost, protože mi dodává endorfiny, ale také moderní a rychlý dopravní prostředek, který je nezávislý na jízdních řádech, ropě či zácpách.

Jaký je váš největší cyklistický zážitek?

Je jich hodně a obtížně se srovnávají. Spíš vzpomínám na to, jak odlišně obohacující je perspektiva z kola tam, kde se jinak člověk pohybuje pěšky nebo jinou dopravou. Takže Dolomity, údolí Wachau i Paříž na kole mají svůj vlastní půvab.

Dokážete si vzpomenout na nějakého cyklistu, který vás inspiroval?

Profesionálního cyklistu, který by mě inspiroval, nemám. Ale mám přátele, kteří mě inspirují, a zároveň jsou to cyklisti. Jeden z nich je třeba Tomáš Sedláček a používáme dokonce i stejný typ elektrokola.

Zažil jste někdy nějaký cyklistický pád?

Jako kluk jsem ve velké rychlosti na favoritu zatočil a velmi hloupě nechal šlapátko dole na vnitřní straně zatáčky... Byl to zlý pád, ale měl jsem štěstí. A nedávno jsem zažil na Vysočině ve Žďárských vrších pád osamělé jezdkyně, která neměla přilbu. Našel jsem ji na silnici v obrovské louži krve z hlavy, ale záchranka přijela rychle. Myslím na ni ještě teď a doufám, že už je snad zdravá a opět užívá kola, ovšem s přilbou.

Do které škatulky byste sám sebe zařadil? Silničář, horal, ukrajinář, čtyřkolkař, lehokolař?

Horal mimo město, elektrokolař ve městě.

Co si myslíte o cyklistech, když sedíte za volantem svého auta?

Že jsem jeden z nich. Bohužel ne všichni se na silnici chovají rozumně. Což o českých řidičích aut platí bohužel dvojnásob.

Co si myslíte o řidičích aut, když šlapete do pedálů?

Modlím se, abych se nepotkal s nějakým bláznem. Popravdě řečeno, snažím se mimo město zcela vyhýbat frekventovaným silnicím. Necítím se tam vůbec bezpečně. To platí jen pro Česko. V Německu, Itálii nebo Rakousku se tak ohrožen necítím. Kulturní vyspělost se pozná právě na těch silnicích velmi zjevně.

Jezdil jste někdy na kole v nějaké cizí zemi? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Půlka naší rodiny je italská, respektive z jižního Tyrolska. Žili jsme delší dobu v Belgii. I na dovolených po Evropě využíváme kola. Nevozíme je s sebou, půjčujeme si je na místě. Platí to, co jsem řekl výše: Styl velké části českých řidičů ne-cyklistů je velmi arogantní a bezohledný. S tím se ve Francii, Rakousku, Německu ani na severu Itálie v takové míře prostě nesetkáte.

Které místo byste mohl doporučit každému cyklistovi?

Třeba babí léto v údolí Wachau v Rakousku a spojit to s místními vinnými sklípky :-) Ale to je hodně rekreační, třeba pro rodiny s dětmi. Jinak je nespočet krásných míst. Krásnou kombinací hor, moře a cyklistiky je Slovinsko.

Co vám jako cyklistovi v Čechách a na Moravě vadí?

To jsem už uvedl, tedy bezohledný automobilismus v míře, jaká se jen tak za hranicemi nevidí. A k tomu absolutní neschopnost české politiky na všech úrovních vytvořit dobré podmínky pro cyklisty, zvláště ve městech.

Jaký je nejdražší cyklistický doplněk, který jste si kdy koupil?

Asi tachometr, a to průměrný. Nejsem typ cyklisty "na prestiž", který by si liboval v nějakých vychytávkách :-)

Jakou značku kola máte?

Mám horské kolo a vedle toho používám elektrokolo od firmy ekolo.cz model Agogs Barack.

Kdy jste dostal své první kolo?

V osmi letech a jezdil jsem na něm každý den. Bratr měl Sobi 20 a já nějakou verzi Pionýra, pokud si dobře vzpomínám. Favorit byl pro naši rodinu nedostupný, ovšem po revoluci jsem si to vynahradil, když jsem si za první vydělané peníze koupil horské kolo Mongoose. Dodnes trpím při pomyšlení, že mi ho ukradli!

Používáte při jízdě na kole helmu?

Až na výjimky vždy a vedu k tomu i svoje děti.

Zkusil jste někdy jízdu na nějakém netradičním kole? Lehokolo,skládačka, elektrokolo?

Ve městě používám téměř výhradně elektrokolo a považuji to za prostředek budoucnosti. Pro lidi jako já, kteří musí často chodit v obleku a přesto se chtějí pohybovat ekologicky, rychle a moderně, je elektrokolo skvělý kompromis.

Využíváte kolo při cestě do práce?

Ano, využívám. Ještě nemám vychytané doplňky pro deštivé dny, i na to dojde.

Jste typický sezonní cyklista nebo kolo využíváte i v zimě?

V zimě kolo nevyužívám, pro cesty po městě to nepovažuji za praktické a v přírodě raději přecházím na běžky. Běžky jsou pro mě stejná vášeň jako kolo. A to až tak, že si někdy říkám, jak škoda, že se ve městě přes zimu neudržují stopy :-)

Tagy:

Sdílet:

DISKUZE - ZANECHTE NÁM VZKAZ!

Přidejte nám komentář. Budeme za něj rádi.
Váš komentář
Jméno
Jméno
Zrušit odpověď

NEJNOVĚJŠÍ Z RUBRIKY Do dálek


INSPIRACE OD ZNAČEK


Tern Ortlieb Brooks Burley Tubus Racktime Son Minoura Biologic Trailgator